Polskie pustkowia Wiki
Advertisement
Żarnowiec
Informacje ogólne
Rasy:
 • Mutanty
 • Homunkulusy
 • Umiejscowienie: województwo pomorskie, powiat pucki, gmina Krokowa
  Założone: 700 lat p.n.e.
  Opuszczone: 2044
  Przyczyna opuszczenia: Wojna
  Aktualne informacje
  Przynależność:
 • Upadli
 • Mutanty
 • Informacje historyczne
  Słynni dawni zarządcy: Zero
  Ejz bloki-1-.jpg

  Żarnowiec to kaszubska wieś w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Krokowa, na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, w pobliżu Jeziora Żarnowieckiego, w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i przy drodze wojewódzkiej nr 213. Wieś jest siedzibą sołectwa Żarnowiec w którego skład wchodzi również miejscowość Porąb. W jej pobliżu znajduje się elektrownia szczytowo-pompowa. Na miejscu dawnej pobliskiej wsi Kartoszyno prowadzono do roku 1990 budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

  Elektrownia Jądrowa Żarnowiec to polskie źródło energii atomowej budowane już w latach 1982 — 1990 w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim na północy Polski. Zmiana warunków ekonomicznych w Polsce po 1989 roku, a także długotrwałe protesty aktywistów i negatywny odbiór części społeczeństwa, który wzmógł się szczególnie po katastrofie w Czarnobylu, spowodowały, że prace zostały przerwane. Jednak w 2010 roku Żarnowiec został uznany za najlepsze miejsce do budowy takiej elektrowni, co poskutkowało planami wysuniętymi dziesięć lat do przodu i ich realizacją. W grudniu 2020 elektrownia została uruchomiona.

  Elektrownia pojawia się w opowiadaniach 13 i Nawałnica. Jest też o niej mowa w Nowej Erze. To tu jest prawdziwa siedziba frakcji Upadłych.

  Advertisement