Polskie pustkowia Wiki
Advertisement
13 (opowiadanie)
Autor: Wrathu
Data premiery: 13 maja 2012
Bohaterowie:
 • Niemy
 • Ruda
 • Grave
 • Adam
 • Julia
 • Łazarz
 • Miejsce akcji:
 • Gorzów Wielkopolski
 • Santocko
 • Chwalęcice
 • Poznań
 • Łódź
 • Suchorzów
 • Żarnowiec
 • Czas akcji: 13 lutego - 13 marca 2075
  Ograniczenie wiekowe: 323-1-.gif307-1-.gif312-1-.gif310-1-.gif
  Poprzednie opowiadanie
  Zima część trzecia
  Następne opowiadanie
  Zima część czwarta
  Wrathu-13.jpg

  13 to opowiadanie autorstwa Wrathu pisane w latach 2011-2012, opowiadające o losach Niemego, starającego się przeżyć w postapokaliptycznym Gorzowie, kryjąc się po ruinach. Fragment opowiadania, rozgrywający się w Gorzowie, został wydany na papierze w 2018 roku w gorzowskim magazynie fantastycznym "LandsbergOn".

  Fabuła[]

  Gorzów Wielkopolski, rok 2075. Pewnego dnia Niemy widzi samochód, z którego wychodzi ktoś podający się za mieszkańca kolonii ocalałych. Kierowca bynajmniej nie miał dobrych zamiarów. Obezwładniony znajduje się w samochodzie razem z kobietą, która bardzo przypomina mu jego utraconą miłość. Niemy ratuje Rudą i schronienie znajdują w gorzowskiej Katedrze. Bandyci plądrują ją i zabierają bohaterów do Szefa, który jest zainteresowany uzyskaniem dostępu do forum Upadłych i dostaniem się do gorzowskiego prywatnego schronu. Te wydarzenia poskutkują wieloma nieprzewidzianymi konsekwencjami. Na swojej drodze spotkają między innymi byłego mafiozę Grave'a, hiphopowca Adama z Łodzi, Zieloniaka Łazarza z Piotrkowa Trybunalskiego i towarzyszącą mu Julia, która przeżyła pobyt w bazie mutantów w Suchorzowie.

  Ograniczenie wiekowe[]

  Atmosfera jest ciężka, pesymistyczna. Bynajmniej nie wzbudza nadziei. Porusza motywy i tematy: religii, fanatyzmu, ekumenizmu, hazardu, mafii, wyższości i równości ludzi, nadczłowieka, dyktatury, kłamstwa wobec kochanej osoby, zazdrości, zdrady, leków, choroby psychicznej, nieuchronności śmierci i wiele innych. Czasami zaciera się granica realności. Występują zmutowane stworzenia. Nie pojawiają się wulgaryzmy, ale naturalizm i dosadność niektórych opisów może zniesmaczać. Występują niewulgarne odwołania do seksualności człowieka. Wysoki poziom przemocy połączonej z okrucieństwem.

  Liczby[]

  13 to liczba ze wszech miar specyficzna i wyróżniająca się. Oczywiste jest także, że odwołuje się do warstwy muzycznej projektu. Na albumie jest wiele utworów odwołujących się do postaci i wydarzeń z tego opowiadania. I właściwie tylko dlatego opowiadanie otrzymało tę nazwę. Niby tak, jednak wiele elementów świata przedstawionego odpowiada tej właśnie liczbie: hasło Rudej, grawerunek na obrączce, liczba homunkulusów, liczba obstawiona przez Grave'a w kasynie, liczba naukowców w gronie Upadłych, pojawia się w modlitwie kończącej Księgę Życia, na 13 tyle kawałków został rozbity Niemy w swojej narkotycznej wizji (jednocześnie na 33). Obrót o 13° zmienia formę pentagramu. Jest to też liczebność wyprawy z opowiadania Trzynastka. Naturalnie dotyczy też bezpośrednio strony internetowej, na jakiej opowiadanie zostało po raz pierwszy opublikowane, czyli Trzynastego Schronu, który z kolei nawiązuje do Krypty 13 z gry Fallout.

  7. W islamie liczba siedem miała szczególne znaczenie. Pielgrzymi musieli obejść siedem razy Kaabę w Mekce, siedmiokrotnie wykrzykując słowa chwalące Allaha i trzykrotnie obrzucić Szatana siedmioma kamieniami. Mieli też siedem niebios, siedem piekieł, siedem grzechów głównych i siedem aspektów Koranu. W opowiadaniu Ibrahim (a wcześniej Abdullah ma siedmiu strażników, w ratuszu w Santocku jest siedem pięter. W Polsce szczęśliwa liczba.

  33 ma pewne znaczenie w symbolice masońskiej. Ruda na forum upadłych ma login Fallen 33, mówi się, że tylu jest Upadłych. na 33 kawałki został rozbity Niemy w swojej narkotycznej wizji (jednocześnie na 13), pojawia się w modlitwie kończącej Księgę Życia.

  0 symbolizuje nicość i bezwartościowość, ale także początek. Ten numer posiada w swoim pseudonimie Fallen 0, tę liczbę obstawia zwycięsko Grave w kasynie. Projekt 0.

  Podróż[]

  Trasa w opowiadaniu "13"

  W tym opowiadaniu (a także w Trylogii Rorsarcha) bardzo dużo jest podróżowania. Główny bohater, Niemy, przebywa drogę wynoszącą 1239 kilometrów, większość samochodami.

  Skutki[]

  Działania bohaterów w Gorzowie i Poznaniu mają duży wpływ na rozwój tych miast. Finał w Żarnowcu skutkuje zniszczeniem bazy Mutantów, do czego występuje wiele nawiązań w opowiadaniach Zima, Nowa Era, Podróże: Doktor Steinman i Bez celu, które z kolei jest bezpośrednią kontynuacją, pokazując dalsze losy Adama.

  Baner kwadratowy 13s.jpg 13 (opowiadanie) to tylko zalążek prawdziwego artykułu. Jeśli możesz <insert name here>, rozbuduj go.

  Advertisement