Polskie pustkowia Wiki
Advertisement
Gniewny
Informacje ogólne
Rasa: Ludzie
Płeć: Mężczyzna
Zajęcie:
 • Wędrowiec
 • Gawędziarz
 • Przynależność: ???
  Charakter RPG: Chaotyczny dobry
  Występowanie w opowiadaniach
  Pierwsze pojawienie w: Zima
  Pojawia się w: 13
  Status: żyje
  Twórca Rorsarch
  Postać rozwijali: Wrathu

  Gniewny (ur. przed wojną) to jeden z pobocznych bohaterów opowiadań Zima i 13. Jest to nikt inny jak literacka forma Wratha wykreowana przez Rorsarcha.

  W 13 spotyka grupę, gdy ci zmierzają do Suchorzowa i nakłania ich do spowiedzi. W Zimie pojawia się jako gawędziarz w jakimś barze i opowiada Rorsarchowi historię bohaterów 13.

  Cytaty[]

  Jedno z moich imion to Gniewny. To imię nawiązuje do mojej przeszłości, która dziwnym trafem może pasować do twojej teraźniejszości i przyszłości.

  Tak się przedstawia


  [Jestem] Podróżnikiem. Pielgrzymem. Gawędziarzem. Najemnikiem. Pustelnikiem. Turystą. Nauczycielem. Uczniem. Twórcą. Niszczycielem. Każdym i nikim zarazem.

  Gniewny odpowiada na pytanie, kim jest


  Czasem nam się tak zdaje. Czasem śnimy o zwykłych rzeczach, a czasem rzeczywistość dobija nas swoją absurdalnością i nieprawdopodobnością. Ja jestem skromnym pustelnikiem, kronikarzem, historykiem także, można by rzec. I nie ma dla mnie znaczenia, czy to, co tu i teraz się dzieje, dzieje się naprawdę, bo ważne jest to, by w każdej sytuacji robić to, co się uważa za słuszne. Nie udawać kogoś innego, być ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami i tworzyć świat, nieważne, który.

  Gniewny o tym, co jest ważne


  Czasem tak jest, że przez swoje uczynki otrzymujemy przydomki. Nie każdy pseudonim wybieramy sobie sami. Na niektóre trzeba zapracować. Pozytywnie lub negatywnie.

  Gniewny pseudonimach


  Powiedzmy, żne ta historia została opowiedziana w czasach mojej młodości. Twoja historia. Historia tego świata.

  Destrukcja fabuły w sugestii rzuconej do Rorsarcha


  Nigdy nie miej pustego buta.

  Specyficzna rada udzielona Rorsarchowi


  Na wysłuchanie czeka przed Tobą niedokończona historia, dziejąca się w wielu miastach, w której wyczytasz o tym, co dotknęło pewnego mężczyznę, który od bliżej nieokreślonego czasu nie wypowiedział ani słowa i który na swojej drodze spotka takie postaci jak arabski możnowładca, zakochana w ghulu dziewczyna i wiele innych. A nawet o tobie.

  Fabuła 13 streszczona przed opowiedzeniem Rorsarchowi


  Wszyscy kiedyś umrzemy. Myślisz, że w sytuacji, gdy to wszystko może się zakończyć, warto pozbyć się sekretów i powiedzieć je komuś, kto powtórzy je w najbliższym barze?

  Gniewny wie, że będzie rozmawiał z Rorsarchem. Udaje zdziwienie chęcią spowiedzi Niemego


  Rozmowa to najlepsze rozwiązanie w większości możliwychproblemów.

  Gniewny o rozmowie


  Problem tkwi w tym, że ty nawet nie wiesz, czy ta rozmowa rozgrywa się naprawdę. Czy nie obudzisz się za chwilę w samochodzie i uznasz, że gdy ostatnio zamykałeś oczy, byłeś kilkadziesiąt kilometrów wcześniej.

  Gniewny o niepewności poczucia istnienia Niemego


  Nie chciałeś sobie jednak odbierać życia. Bałeś się? Miałeś zasady moralne? To dobre pytanie, szczególnie w tych czasach. Mogłoby się zadawać, że nie ma nadziei. Ale mi się wydaje, że jest. Ukryta, czy wręcz skrywana, ale jest gdzieś tam, głęboko. W pewnej chwili zauważysz, że twoje dotychczasowe przekonania są oparte na błędnych założeniach. Zobaczysz. Ale nadzieja pozostanie. Mówi się, „nadzieja umiera ostatnia”.

  Gniewny sugeruje, że jedynie nadzieja przytrzymuje Niemego przy życiu