FANDOM


Pierwsze kroki na Wiki Uniwersum 13.

Od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od rejestracji. Można edytować wikię anonimowo, ale chyba lepiej jednak, żeby nasz nick widniał w logu edycji strony. W prawym górnym rogu można dokonać rejestracji. Kiedy tego dokonamy, należy zabrać się za edycję.

Edycja artykułu

Edycję zaczynamy, poprzez kliknięcie na przycisk "edytuj" w pobliżu tytułu strony. Pojawi się nam okno edycji. Wyróżnia się tryb źródłowy i wizualny. Najwygodniej pisać w trybie źródłowym (ściągawka co do znaków) a następnie przełączać się na tryb wizualny, aby sprawdzić efekt edycji. Tworząc nowy artykuł, pierwszzy wyraz musi być pogrubiony i jest to tytuł artykułu, np. Pomoc: Pierwsze kroki. Wstawianie filmów, obrazów odbywa się najwygodniej poprzez używanie gotowych przycisków z prawej strony. Następnie trzeba rozplanować to wszystko, najwygodniej w trybie wizualnym, aczkolwiek jest kilka zasad:

 1. Jeśli jest infobox, to zawsze jest on pierwszy w trybie źródłowym. Ponad nim nic nie stoi. Jedynym wyjątkiem są cytaty, które lepiej prezentują się wizualnie ponad infoboxem.
 2. Obrazki najlepiej umieszczać z prawej strony tekstu, pod infoboxem. Kiedy zejdziemy już na taki poziom, gdzie wizualnie infobox nie sięga, wolna amerykanka. Byle nie kolidować z sekcjami i podsekcjami.

Artykuł dotyczący opowiadania

Tutaj mamy kilka szczególnych zasad.

 1. Początek wygląda w ten sposób:
  '''''Tytuł książki''''' to opowiadanie...
 2. Wklejamy infoboxa, na początku artykułu, wypełniamy go jak największą ilością danych.
 3. Jeśli pojawia się bohater, mający wyłącznie imię, w celu uniknięcia konfliktu z innymi bohaterami o tym samym imieniu, tworzymy link w następujący sposób
  [[Imię (tytuł)|]]
  Dzięki temu powstanie strona, dla konkretnego bohatera, a w tekście wyświetli się jedynie to przed nawiasem.

Artykuł dotyczący rasy

 1. Tworząc artykuł o rasie, piszemy zawsze jej nazwę w liczbie mnogiej, to samo stosuje się do linków w artykułach. Nie tworzymy strony Zieloniak, tylko Zieloniacy i pod tą stronę linkujemy.

Plan artykułu

Każdy artykuł najlepiej zacząć od krótkiego wprowadzenia, starając nie zawierać tam zbyt wiele informacji, które rozwiniemy dopiero w podsekcjach. Jeśli artykuł siłą rzeczy jest krótki, to nie tworzymy podsekcji.

Kategoryzacja artykułu

Kiedy kończymy artykuł, nie możemy zapomnieć o jednej, ważnej rzeczy: dodaniu kategorii. Dokonać tego można w oknie z prawej strony. Istniejące kategorie moim zdaniem są wyczerpujące, ale jeśli uznajecie, że jakiejś brakuje, to należy ją dodać, jeśli będzie tego godna, trafi na stronę główną, bądź stanie się podkategorią którejś z kategorii głównych.

Uwagi

 • Wiki jest upierdliwa i rozróżnia małe i duże litery w nazwach stron, jeśli tworzysz stronę o kilkuczłonowej nazwie, sprawdź czy przypadkiem już nie istnieje, tylko w innej konfiguracji dużych i małych liter.
 • Domyślnie obserwujesz każdą stronę, co znaczy tyle, że jeśli ktoś inny zedytuje artykuł, dostaniesz maila. Przejrzyj preferencje profilu, aby to zmienić.
 • To jest encyklopedia. Artykuły mają być obiektywne. Nawet jeśli coś co opisujemy, jest totalnym dnem, piszemy o tym bezstronnie.
 • Wszelkie prywaty, wjazdy na innych użytkowników będą karane.

Zobacz też

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.