FANDOM


Poznań
Informacje ogólne
Umiejscowienie: dzisiejszy Poznań
Założone: kwiecień 2070
Schron: Schron Numer Jedenaście
Aktualne informacje
Informacje historyczne
Dawna przynależność: Cesarstwo Pancerniaków (19.03.2075 - 18.11.2081)

Federacja Polska (22.01.2075-19.03.2075)

Poznań to jedna z największych osad, założona przez ludność zamieszkującą Schron Numer Jedenaście. W wyniku podziałów, jakie nastąpiły już w schronie, zaraz po jego otwarciu, wybuchły walki o zasoby i miejsce do osiedlenia się. W wyniku tych walk doszło do wykrystalizowania się czterech najsilniejszych gangów, które zawarły pokój i rozpoczęła się odbudowa miasta, które szybko stało się jaskinią hazardu, prostytucji, alkoholu i narkotyków. Te ostatnie doprowadziły po kilku latach do zaburzenia równowagi sił i doszło do kolejnej wojny gangów, która nie przyniosła rozstrzygnięcia. Kres wojnom przyniosła interwencja Pancerniaków a następnie miasto dołączyło do Federacji, jednak wciąż zarządzały nim pozostałe trzy rodziny mafijne, powstałe z gangów.

HistoriaEdit

Otwarcie schronu i Pierwsza Wojna Gangów (2070)Edit

Osobny artykuł: Pierwsza Wojna Gangów

W kwietniu 2070 roku zadecydowano o otwarciu Schronu Numer Jedenaście. Ludność, skupiona w małych grupkach zaczęła szybko rywalizować o pozostałe zasoby i miejsce do życia. Trwająca blisko osiem miesięcy walka, w której uczestniczyła także ludność spoza schronu, zakończyła się podziałem miasta pomiędzy cztery najsilniejsze gangi: Alkoholowców, Burdelarzy, Chemików i Hazardowców. Podzielili między siebie ruiny miasta, każdy z gangów otrzymał podobną część. Ustalono też, że każdy z gangów będzie zajmował się swoją dotychczasową działalnością, jednocześnie nie wchodząc do "branży" innych gangów. Najbardziej uderzyło to w Chemików, którzy produkowali stymulanty bojowe, na które popyt spadł po zakończeniu Wojny Gangów.

Powstanie rodzin mafijnych i załamanie się równowagi (2073- czerwiec 2074)Edit

Google Earth Poznań strefy wpływów faza 1

Poznań (2073 - czerwiec 2074)

Zainspirowani opowieściami o włoskich mafiach, szefowie gangów postanowili utworzyć takie struktury, zmieniając nazwy gangów i modyfikując strukturę swoich ugrupowań. Alkoholowcy zmienili się w Vinazzinich, Burdelarze w Tartallich, Chemicy w Renescinich a Hazardowcy w Pasttallo. Jednocześnie Renescini zaczęli produkować narkotyki, najpierw potajemnie a potem otwarcie rozprowadzali je ze swojej siedziby. Napływ pieniędzy doprowadził najpierw do zrównania sił Renescinich z resztą rodzin a następnie do otwartej wojny, kiedy to pozostałe trzy rodziny zaczęły aktywnie zwalczać dilerów i ośrodki produkcji Grzybogrzewu.

Druga Wojna Gangów i Wielka CzystkaEdit

Google Earth Poznań strefy wpływów faza 2

Poznań(czerwiec 2074 - styczeń 2075)

Osobny artykuł: Druga Wojna Gangów

Renescini nie pozostawili bez odpowiedzi agresji pozostałych trzech rodzin i odpowiedzieli serią zamachów i napadów na członków wrogich im rodzin. Szybko doszło do eskalacji konfliktu na całe miasto, które stało się areną kolejnej Wojny Gangów. Miesięczna wojna nie przyniosła rozstrzygnięcia, jednak pewne było, że Renescini znów spróbują przejąć władze nad miastem. Vinazzini zaczęli poszukiwać ludzi, zdolnych infiltrować Renescinich i sabotażować produkcję narkotyku, taką ofertę pracy otrzymał również Rorsarch. Jednak Pancerniacy, realizujący swój plan zapanowania nad Polskimi Pustkowiami, dostrzegli spore zagrożenie w Gryzbogrzewie i postanowili sami zadziałać. Jak tylko porwali Rorsarcha, uderzyli na Renescinich, którzy nie mieli szans w starciu z wojskową technologią. Wydarzenie to zostało nazwane Wielką Czystką. Nieco wcześniej powstał pierwszy stały szlak karawanowy, który uwzględniał Poznań jako jeden z głównych przystanków.

Czasy Federacji i jej upadku (styczeń - marzec 2075)Edit

Google Earth Poznań strefy wpływów faza 3

Poznań (styczeń - marzec 2075)

Po Wielkiej Czystce, Poznań przyłączył się do formowanej pod nadzorem Pancerniaków Federacji Polskiej i stał się jednym z głównych miast. Zabicie najpotężniejszych dostawców Grzybogrzewu w regionie doprowadziło do prób odtworzenia specyfiku przez amatorów, pojawili się też oszuści, którzy sprzedawali trefny towar, żerując na uzależnionych ludziach. W mieście pojawiło się kilka samochodów, dostępnych jednak jedynie dla mafiozów, którzy po pozbyciu się potężnego wroga, zaczęli zwiększać swoje wpływy na terenach Federacji. Tartalli zawarli pakt z Pastallo w celu obalenia Vinazzinich, którzy byli tolerowani przez władze Federacji. Przyjazd do miasta bohaterów z opowiadania 13 doprowadził do rozwiązania problemu. Adam, Grave i Ruda zawarli układ z donem rodziny Vinazzinich, na mocy którego mieli pomóc w zwalczeniu dwóch pozostałych rodzin w zamian za ustanowienie Adama następcą dona. Don Vinazzinich przystał na tę propozycję i wspomógł ich starania swoimi cynglami. Adam zastrzelił z karabinu snajperskiego dona Tartallich, a Grave zabił część rodziny Pastallo i jej dona. Jednak ten przed śmiercią zdołał wysadzić cały budynek kasyna. Vinazzini wraz z pożeraczami zabili resztę członków rodzin i przejęli władzę w mieście. Z pieniędzmi od Zera i bez wrogich rodzin, zaczęli dynamiczny rozwój miasta.

Czasy Cesarstwa Pancerniaków (marzec 2075 - listopad 2081)Edit

Po Bitwie o Warszawę, przejęcie zwierzchniej kontroli nad miastem przez nowopowstałe Cesarstwo Pancerniaków odbyło się bez zamieszek i niezadowolenia społecznego. W 2080 Poznań zmaga się z powodzią. 18 listopada 2081 roku miasto wypowiada posłuszeństwo Cesarstwu, które rozpada się. Garnizon Pancerniaków w Poznaniu przechodzi na stronę rodziny Vinazzinich, tym samym umacniając ich pozycję w okolicy. Bez jakiejkolwiek konkurencji, z pieniędzmi, zaopatrzeniem i wsparciem, czynią z siebie jednych z największych zwycięzców na Polskich Pustkowiach, a z Poznania jedno z najlepiej odbudowanych i nowoczesnych miast, stawiając na nową gałąź przemysłu - motoryzację.

Czasy Radiation (2120)Edit

Do zrobienia.

Plan przestrzenny miastaEdit

Poznań jest podzielony na cztery sektory dwiema ulicami: Pierwszą Aleją i Drugą Aleją. Podział ten został ustalony po Pierwszej Wojnie Gangów i przetrwał aż do Wielkiej Czystki, kiedy to rodzina Renescini została niemal całkowicie zniszczona.

CiekawostkiEdit

  • W jednej z wersji opowiadania Zima, Poznań miał zostać zniszczony przy pomocy wystrzelonej przez doktora Steinmana głowicy nuklearnej. Kiedy jednak pojawiło się opowiadanie 13, rozgrywające się w Poznaniu, miasto zostało oszczędzone.
  • W Poznaniu rozgrywa się fragment akcji opowiadania Trąba Kasandry, jednak ze względu na specyficzny charakter opowieści, zawarty tam opis miasta nie został uwzględniony w artykule.
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.