Polskie pustkowia Wiki
Advertisement

Program "Przetrwanie", to sieć dwunastu schronów, które wybudowano w związku z zagrożeniem nuklearnym, przetaczającym się nad światem od lat 30. XXI wieku. Finansowanie pochodziło głównie od Stanów Zjednoczonych.

Lista schronów[]

Schron Numer Jeden - Warszawa[]

Jego losy nie są znane.

Schron Numer Dwa - Gdańsk[]

Jego losy nie są znane.

Schron Numer Trzy - Lublin[]

Opuszczony bądź nigdy nie zamieszkały, w roku 2074 przybywa tam Rorsarch i napotyka tylko Skyneta z ograniczoną pamięcią.

Schron Numer Cztery - Kielce[]

Przejęty przez Chińczyków już po Wojnie. Został przez nich opuszczony po tym, jak został rzekomo nadany sygnał z Chin. Jednakże w 2075 Federacja Polska nawiązała kontakt z mieszkańcami schronu, nie jest jednak pewne, czy byli to naprawdę mieszkańcy.

Baner kwadratowy 13s.jpg Uwaga: W dalszej części znajdują się informacje, które nie zostały jeszcze zawarte w oficjalnych opowiadaniach.

Najprawdopodobniej był to plan awaryjny Pancerniaków, na wypadek gdyby Doktor Steinman zawiódł.

Baner kwadratowy 13s.jpg Uwaga! W dalszej części artykułu znajdują się szczegóły, które ukazały się już w opublikowanych dziełach.


Schron Numer Pięć - Kraków[]

Schron spełnił swoją funkcję, pochodzą z niego Rorsarch, Doktor Steinman i Krzysztof. 12 lipca 2073 roku doszło do eksplozji, wywołanej przez uszkodzenie reaktora. Dokonał jej Rorsarch, uciekając wraz z Krzysztofem przed Terminatorami. Aktualnie jest zawalony i napromieniowany.

Schron Numer Sześć - Tatry[]

Jego losy nie są znane, ze względu na trudne warunki oraz obecność mutantów, niewielu zapuszcza się w tamte okolice.

Schron Numer Siedem - Śląsk[]

Promieniowanie uniemożliwia sprawdzenie losów schronu.

Schron Numer Osiem - Wrocław[]

Schron spełnił swoją rolę, ludność z niego stworzyła Nowy Wrocław. Aktualnie jest opuszczony, jedynie Skynet jest uruchomiony. Pochodzi z niego Szef.

Schron Numer Dziewięć - Sudety. góra Wolarz[]

Schron wciąż spełnia swoją rolę, w ramach programu depopulacyjnego wysyłają ludzi na poszukiwanie Trzynastego Schronu. Jedna z takich ekspedycji założyła Smolec.

Schron Numer Dziesięć - Łódź[]

Schron spełnił swoją rolę, ludzie z niego odbudowali Łódź bądź utworzyli gang Dzikich Kobr, który został rozbity w 2074.

Schron Numer Jedenaście - Poznań[]

Schron spełnił swoją funkcję, jednak po jego opuszczeniu uwidoczniły się podziały na grupy, które zaczęły toczyć ze sobą walki, włączyły się do nich uformowane gangi z Pustkowi. Los schronu jest nieznany.

Schron Numer Dwanaście - Toruń[]

Schron prywatny, jednak został wpięty do programu ze względu na swoje rozmiary. Ufundowany przez syna lokalnego potentata medialnego, spełnił swoje zadanie. Po opuszczeniu schronu, władzę najprawdopodobniej objął Zgniatacz i cieszył się nią aż do 2072 roku, kiedy to Pancerniacy po cichu go obalili i zniszczyli jego laboratorium, przez co ludzie utracili pamięć z tamtego okresu i niewielu pamięta lata panowania Zgniatacza.

Inne schrony[]

Państwowe[]

Schron Numer Zero[]

Tajny schron rządowy, umiejscowiony w Warszawie. Nie jest znane jego przeznaczenie, ale nie został zasiedlony, dopiero w 2073 Pancerniacy osadzili tam Doktora Steinmana, który kontynuował swoje badania i produkcję Terminatorów. Najprawdopodobniej uległ zniszczeniu w 2075 podczas Bitwy o Warszawę, kiedy to w mieście doszło do detonacji ładunku nuklearnego.

Schron w Kutnie[]

Schron dowodzenia, to z niego w 2044 dowodzono wojskiem, dziś jest to główna siedziba Pancerniaków, na chwilę została utracona w wyniku działań Doktora Steinmana.

Prywatne[]

Schron w Radomiu[]

Schron spełnił swoje zadanie, w 2074 ludzie opuścili go i rozpoczęli budowę Radomia.

Schron w Gorzowie Wielkopolskim[]

Nie był budowany w ramach programu "Przetrwanie". Wybudowany na długo przed wojną w celu ochrony najważniejszych osobistości. Jego rozwój został sfinansowany przez Abdullaha Laballaha, aby przed atomowym blaskiem mogli się schronić także zwykli ludzie. Schron spełnił swoje zadanie i ludność miejska szukała w nim schronienia także wtedy, gdy miasto przejęli bandyci. Po ich odejściu, mogli wyjść na zewnątrz i przyczynić się do rozkwitu miasta.

Advertisement