Polskie pustkowia Wiki
Advertisement
Trzynasty Schron (opowiadanie)
Autor: Marek Dryjer
Data premiery: 13 maja 2012
Poprzednie opowiadanie
Trzynastka część 6
Następne opowiadanie
Epilog Trzynastki


Obcy-trzynasty schron.jpg

Baner kwadratowy 13s.jpg Trzynasty Schron (opowiadanie) to tylko zalążek prawdziwego artykułu. Jeśli możesz <insert name here>, rozbuduj go.

Trzynasty Schron to wyróżnione konkursowe opowiadanie autorstwa Marka Dryjera napisane w pierwszej osobie, w formie pamiętnika. Ukazuje Wrocław po totalnej zagładzie. Jest opisem ostatnich godzin życia, jednego z ostatnich ludzi w Polsce, a może i nawet na świecie. Napisany dość chaotycznym językiem, w celu oddania atmosfery dramatycznych wydarzeń i wewnętrznych odczuć bohatera-narratora. Opisy pełne szarości, przerażająca cisza, złogi radioaktywnego pyłu i świdrującego nozdrza popiołu, łączą się ze wspomnieniami cudownych miejsc, które odeszły już niemal w niepamięć.

Tytułowy trzynasty schron, jest jedynym na pozór bezpiecznym miejscem, które jeszcze ocalało. Buforem oddzielającym człowieczeństwo od zła absolutnego. Toczy się w nim wewnętrzna wojna, osamotnionego bohatera. Człowiek ten, wyklęty przez innych ludzi, nierozumiany, wyobcowany, decyduje się na odizolowanie od pełnego sprzeczności społeczeństwa. Pomimo problemów, na które napotyka, ostatecznie udaje się mu wybudować chroniący go bunkier. Przed czym tak naprawdę ma go on ochronić, pozostaje zagadką… Budzi się w nim pewnego dnia, po tragedii, nie wiedząc co się stało.

Mężczyzna odlicza mijający czas za pomocą ilości oddechów, albo od snu do snu. Szuka rozwiązań, które mogą mu jakoś pomóc w tej beznadziejnej sytuacji. Nie traci także nadziei, choć wie, że prawdopodobnie umrze. Proste i nieistotne dla nas na co dzień czynności, dla niego stają się obrzędem, i są celebrowane z należytym szacunkiem.

Opowiadaniu zostały na 13 poświęcone utwory Wratha Od snu do snu i Po raz ostatni.

Tytuł może się kojarzyć z czasopismem internetowym Trzynasty Schron, na łamach którego projekt został opublikowany.

Advertisement