Polskie pustkowia Wiki
Advertisement
Zero
Informacje ogólne
Rasa:
 • Człowiek (przed (13)
 • Homunkulus (13)
 • Płeć: Mężczyzna
  Zajęcie:
 • Nauczyciel w Turcji
 • Opiekun domu dziecka
  w Wielkiej Brytanii
 • Lobbysta w Niemczech
 • Biznesmen w Polsce
 • Protetyk
 • Genetyk
 • Lider Upadłych
 • Wódz mutantów
 • Przynależność: Upadli
  Charakter RPG: Praworządny zły
  Występowanie w opowiadaniach
  Pierwsze pojawienie w: 13
  Pojawia się w: Podróże: Doktor Steinman
  Wspomniany w:
 • Zima
 • Nowa Era
 • Status: nie żyje
  Umiera w: 13
  Twórca Wrathu
  Postać rozwijali: Rorsarch

  Zero (także Fallen 0) (ur. 20 kwietnia 1960, zm. 13 marca 2075) to przywódca Upadłych i wódz mutantów przebywający w elektrowni atomowej w Żarnowcu. Pochodzi z opowiadania 13. Jest to najdłużej żyjąca postać w całym uniwersum 13 (115 lat), co jest skutkiem tego, że zmienił swoje ciało w homunkulusa. Wzorowany po części na Mistrzu z Fallouta. Obok Steinmana i Zgniatacza jeden z najtęższych umysłów przedwojennej Polski (rozmowa z nimi została ukazana w opowiadaniu Podróże: Doktor Steinman. To on, wzorując się na średniowiecznych alchemikach i nietzscheańskiej idei nadczłowieka stworzył nową rasę - homunkulusy, którymi planuje zastąpić rodzaj ludzki, który jest nieidealny. Wierzy w brak równości społecznej i potrzebę takiego stanu rzeczy. Realizację swoich planów opiera na genetyce i protetyce. Także on jest ukrywającym się założycielem frakcji Upadłych, Abdullah był jedynie jego marionetką, przekazywał także jego dotacje. Sfinansował m.in. badania Doktora Steinmana i Zgniatacza oraz próbował spłacić kryzys paliwowy. Ma pewien związek z Projektem 0.

  Przed 13[]

  Pomimo wielu wskazówek o samej postaci wiemy niewiele - nie znamy jego prawdziwego nazwiska, a jedynie pseudonim i nick z forum Upadłych. Wiadomo, że urodził się jeszcze w XX wieku (wspomina Niememu, że w latach dziewięćdziesiątych pracował w sierocińcu w Wielkiej Brytanii - jest to odwołanie do fanfica z uniwersum Death Note "Wammy's House", gdzie jak okazało się podczas pisania 13, przypadkiem występuje postać o imieniu Zero). Potem dowiadujemy się, że pomagał niemieckim politykom - był lobbystą. W Niemczech poznał Araba Abdullaha Laballaha, który, podobnie jak Zero, zauważył, że źródłem niezgody na świecie jest religia. Utworzyli elitarną frakcję Upadłych i postanowili zadziałać na ludzi na wielu płaszczyznach. Została wydana Księga Życia, powstało forum Upadłych. Ma wykształcenie z zakresu pedagogiki, ekonomii i medycyny (protetyka, genetyka). Obszerna wiedza, długie życie i praca w różnych zakątkach Europy pozwoliła mu zdobyć majestatyczny majątek.

  Projekt 0[]

  Zero zajmował się tu kwestią genetyczną. Prowadził badania nad modyfikacją genomu ludzkiego, by ulepszyć ludzką zdolność regeneracji. Miałoby to nieocenione zadanie w medycynie, ale również w wojskowości. Nie wszystko jednak szło po jego myśli i przyczynił się do powstania Zieloniaków i Upiorów. Ponieważ nie mógł się zgodzić ze współpracownikami, Doktorem Steinmanem i Zgniataczem, kontynuował badania na własną rękę i w ukryciu. Jego ostatecznym dziełem życia są Homunkulusy, łączące najlepsze cechy wszystkich ras. Eksperymentował też na zwierzętach, tworząc m.in. kretoświnie, mantykory i minotaury.

  13[]

  W 2075 dokonuje transakcji z rodziną Vinazzini. W zamian za dużą sumę pieniędzy przeznaczoną na odbudowę Poznania, zostaną mu udostępnione wybitne, według niego, jednostki, tj. Niemy, Ruda (13), Grave i Adam. Zostają wysłani przez mafię do bazy mutantów w Suchorzowie pod pretekstem oczyszczenia terenu i przygotowania bazy wypadowej. Giną tam nowi towarzysze (Łazarz i Julia), a Adam zostaje ranny. Niemy, Ruda i Grave zostają zmuszeni przez Dwunastego do wyruszenia do elektrowni atomowej w Żarnowcu, gdzie czeka na nich Zero i wyjaśnia, co się stało i jaki ma cel. Zostaje postrzelony pistoletem strzałkowym przez Rudą pociskiem z kwasem. Ma zamiar przerobić ich na homunkulusy. Wystawia do walki na arenie Niemego i Grave'a, przy czym ten drugi ginie. W rozwoju wydarzeń Niemy strzela do Zera pistoletem Gaussa, a dzięki kwasowi, który wyżarł umocnienia w szkielecie Zera, Niemy ma ułatwione zadanie. Ruda dokończyła dzieło, oddając kilka strzałów pistoletem strzałkowym, kończąc pociskiem z wbudowanym mięsem.

  Podsumowując, Zero ginie w wieku 115 lat zabity przez Niemego i Rudą, a jego ciało zostaje ostatecznie zniszczone w spowodowanym przez Niemego wybuchu elektrowni.

  Muzycznie[]

  Na albumie 13 poświęcony jest mu utwór 0.

  Cytaty
  []

  Widzicie panowie, przyświeca nam ten sam cel – człowiek idealny. Wszyscy dobrze wiemy, że ten świat kiedyś zginie, on po prostu do tego dąży. I kto wtedy dokona dzieła odbudowy świata? Człowiek, który sam sprowadził na niego zagładę? Nie, potrzebni będą Prometeuszowie, którzy zaniosą na nowo ogień, którzy nie będą chować się po jaskiniach i norach tylko ich zastąpią, jako nowy gatunek.

  O potrzebie stworzenia nowego gatunku do Doktora Steinmana i Zgniatacza

  Będą bardziej ludzcy niż ludzie.

  O homunkulusach

  Człowiek jest tym, co pokonane być powinno.

  Cytat Fryderyka Nietzschego, którym podsumowuje swój cel

  Bóg to idea. Potrzebna idea. Idea, o którą można się kłócić, ale która może być również pretekstem do zjednoczenia wszystkich. W tych czasach to jeszcze trudniejsze, ludzie raczej myślą, że Bóg ich opuścił, porzucił, zostawił, rozumiesz.

  O Bogu

  Źródłem niezgody jest religia. Po co kłócić się o to, skoro najpewniej i tak wszyscy czczą tego samego boga, tylko na różne sposoby? Nie można powiedzieć, że jedna religia jest lepsza od drugiej. Wszystkie są równe. I dlatego powinny były stać się jednością.

  O ekumeniźmie religijnym

  Ja chciałem... uch... tylko idealnego świata... Nie zrobisz... Odłóż to, porozmawiajmy na spokojnie... Wiesz, że to się nie dzieje naprawdę, proszę, odłóż to...

  Ostatnie słowa
  Advertisement